Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe on personaal- ja rühmatreener ning videotreeningute keskkonna Sinutreener.ee asutaja. Lisaks pakub Janika toitumisnõustamist, korraldab tervisepäevi, koolitusi ja töötube.
SAATES KÕLANUD TEEMAD:
- Kes on Janika? – 00:15
- Kannapöörded elus – 02:08
- Mida treenerina vältida? – 06:58
- Tööpakkumised – 09:56
- Abielu ja lapsed – 11:58
- Vabadus – 17:16
- Läbipõlemine – 18:11
- Videotreeningud – 32:20
- Suurimad vead trennidega alustades – 39:45
- Tasakaal – 46:18
- Personaaltreeningud – 49:07
- Jõusaali ohud – 53:43
- 3 harjutust – 54:58
- 7 elulist küsimust – 56:48
KASULIKUD NÕUANDED: Janika Koch-Mäe
GoodNews podcast’is #2 on stuudios külas personaal- ja rühmatreener ning toitumisnõustaja Janika Koch-Mäe, kes annab nõu, kuidas liikuda tervislikuma elu suunas.
Suurimad vead, mida trenniga alustades tehakse
Janika ütleb, et suurim viga, mida trenniga alustades tehakse, on see, et tehakse kas liiga palju või hoopiski liiga vähe. Näiteks 1. jaanuaril tuleb tuhin peale ning hakatakse kohe palju treenima, ei jäeta endale puhkepause ja pingutatakse raskustega üle. Sinna kõrvale ka süüakse liiga vähe, kui on eesmärk kaalu kaotada. Ta selgitab, et kui kulutad liiga palju energiat ja annad kehale vähe energiat, kurnad oma organismi ära ja nii ei pruugi kaua vastu pidada.
Optimaalne trennide arv algajale on 3 korda nädalas.
Sobiva treeningu leidmine
Et trenn pakuks rõõmu, peaks leidma endale sobiva treeningu. Seda saab Janika sõnul teha katse-eksitusmeetodil.
Ta ise ei olnud kooliajal väga sportlik, kuid kui sattus aeroobikatrenni, lõi tal silm kohe särama.
Kui alustad trenniga, on Janika sõnul mõistlik võtta kasvõi lühikeseks ajaks treener, kes teeb selgeks põhitõed ning näitab harjutused ette. Eriti oluline on see jõusaalis, et teha harjutusi korrektselt.
Toitu mitmekülgselt
Toitumise kohta kehtib Janika sõnul rusikareegel süüa mitmekülgset toitu ja jälgida koguseid. Ta toob välja, et tihti inimesed keskenduvad liiga palju sellele, mida süüa kell 6, mida kell 8 ja mitu vahepala. Ta selgitab, et need on täiesti tähtsusetud asjad, kui baas on paigas. Kõige olulisem on süüa mitmekülgset ja võimalikult puhast toitu – mitte töödeldud või poolfabrikaate. Jälgima peaks, et toidus oleks piisavalt vitamiine, kiudaineid ja mineraale ning värske toidu osakaal oleks kõrge. Sööma peaks regulaarselt. On normaalne vahel tahta küpsist või saiakest – oluline on see, et neist iga päev ei toituks.
Janika usub, et keha on tark. Ta toob näite, et vahel tekib tunne, et tahaks kala, kohupiima või muna. See on ilmselt märk sellest, et keha tahab rohkem valku. Kui tahab aga magusat ja rasvast, on see märk sellest, et on stressirohke periood. Tasub keha kuulata ja mõelda, millest selline seisund on tekkinud.
Meelespea
- Keha on tark!
- Oluline on süüa mitmekülgselt toitu.
- Trennidega alustades võta appi personaaltreener.
- Leia just sulle sobiv treening katse-eksitusmeetodil.
- Optimaalne trennide arv algajale on 3 korda nädalas.